DİTİB Cenaze Fonu’ndan üyelerine SMS ile bilgilendirme

367 0

Merkezi Köln’de bulunan DİTİB-Sosyal Dayanışma Merkezi Derneği (ZSU) bünyesindeki Cenaze Fonu, korona virüsü sebebiyle üyelerine bilgilendirici SMS gönderdi.

Daha önce Türkiye’ye gerçekleşecek cenaze nakli ile ilgili bilinmesi gereken mevzuları kamuoyu ile paylaşan DİTİB-ZSU Cenaze Fonu, 150 binin üzerinde üyesini: “Koronavirüsü nedeniyle Türkiye’ye nakledilen cenazelere refakatçi kabul edilmemektedir. Detaylı bilgi için www.cenazefonu.eu” SMS mesajıyla bilgilendirdi.

DİTİB Cenaze Fonu, Türkiye’ye gerçekleşecek cenaze nakli ile ilgili bilinmesi gereken mevzuları www.cenazefonu.eu sayfasında şu şekilde sıraladı:

Bilindiği üzere, SARS-CoV-2 olarak tanımlanan korona virüsünün hızla yayılmasını önlemek adına dünya genelinde tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda Almanya’nın da aralarında bulunduğu 9 Avrupa ülkesine yapılacak seferlerin 17 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulduğu açıklanmıştır.

  1. Cenaze nakilleri sadece Frankfurt Havaalanı‘ndan Turkish Cargo ile yapılacaktır. Diğer bölgelerdeki cenazeler, cenaze nakil şirketleri tarafından karayolu üzerinden Frankfurt Havaalanına nakledilecektir. Diğer havaalanlarındaki kargo nakil süreçleri tarafımızdan ayrıca takip edilmektedir.
  2. 21 Mart 2020 tarihinde Turkish Cargo tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 kaynaklı cenazelerin tüm hijyen tedbirleri alınarak taşınacağı belirtilmiştir. Olağanüstü durum nedeniyle cenazelerin sevkiyatı, tüm hijyen tedbirleri alınarak ivedi şekilde gerçekleştirilecektir.
  3. Kargo uçakları kesinlikle yolcu almayacaktır, aile fertleri cenazeye eşlik edemeyecektir.
  4. Cenaze, refakatçi olmadan Türkiye’ye nakledileceğinden, cenazeyi Türkiye’de karşılayacak aile fertlerinin irtibat bilgileri tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.
  5. Cenaze, Türkiye’de TDV nakil araçları ile defin mahaline kadar nakledilecektir. Cenazeyi Türkiye’de karşılayan refakatçi cenaze nakil aracına binemeyecek ve kendi imkanları ile yoluna devam edecektir.
  6. Türkiye’den Almanya’ya gelmeye çalışan yolculara, biletin ait olduğu havayolu şirketi ile irtibata geçmeleri tavsiye edilmektedir. Aksayan, kısıtlanan veya yasaklanan uçuşlar ile ilgili derneğimizin sunabileceği herhangi bir çözüm maalesef bulunmamaktadır.
  7. Önümüzdeki gün ve haftalarda Sağlık Bakanlığı gibi resmi dairelerden, salgın ile ilgili gelecek bilgi ve talimatlar doğrultusunda, cenaze iş ve işlemlerinde aksaklık veya değişiklikler olabilecektir. Gelişmeler ile ilgili tüm güncel bilgiler yine sitemiz üzerinden duyurulacaktır.

Bu sıkıntılı günlerde cenaze nakil süreçlerinde aksamaların olacağı kaçınılmazdır, ancak cenazelerin ebedi istirahatgahlarına ulaştırılması hususunda tüm imkanlar seferber edilecektir. Sağlıklı ve afiyette kalmanız dileğiyle, ALLAH’a emanet olunuz.

Ercüment Aydın /Köln

Related Post

Esslingen DİTİB Camii ibadete açıldı

Posted by - 28. April 2023 0
Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Esslingen beldesinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camii, ibadete açıldı. Geleneksel cami mimarisi…