Çevrimiçi bilgi yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

206 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Dini Danışma Kurulu koordinesinde eyalet bölge birliği ve veliler kolu işbirliğiyle çevrimiçi bilgi yarışması düzenlendi.
Her yıl yüz yüze düzenlenen bilgi yarışması bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çevrimiçi yapıldı. Köln bölge birliğine bağlı 50 dernekten bin 500 öğrencinin katıldığı çevrimiçi bilgi yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Macaristan, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede Bosna Hersek’e 200 bin Çin üretimi Sinopharm aşısı yardımında bulundu. ( Denis Zuberi – Anadolu Ajansı )

Temel dini bilgiler ve genel kültür alanında soruların sorulduğu çevrimiçi bilgi yarışmasında dereceye giren öğrenciler için Köln DİTİB Merkez Camii’nde ödül merasimi tertibedildi.
‚Eğitime yatırım, geleceğe en iyi yatırımdır‘
Eğitimin önemine vurgu yapan Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “Çocuklarımıza ve gençlerimize yaptığımız her yatırım geleceğe yapılmış iyi bir yatırım, atılmış güçlü bir adımdır” dedi.
2020-2021 eğitim dönemini değerlendiren Kuzey, “Güzel bir yarışmanın neticesinde ödül töreni için Köln DİTİB Merkez Camii çatısı altında bir araya geldik. Pandemi döneminin başlangıcından bu yana çevrimiçi eğitime geçtik ve hamdolsun güzel geri dönüşümler de aldık. Çoğunlukla online olarak geçirdiğimiz 2020-2021 eğitim dönemini online yarışma ile de tamamladık ve güzel bir şekilde noktaladık. Ancak yüz yüze eğitimin yeri bir başka. Bu nedenle eylül ayından itibaren inşallah tüm camilerimizde çocuk cıvıltıları eşliğinde yüz yüze eğitime başlamak istiyoruz.” dedi.
İnşa edilen binaların ve mabedlerin çocuklarla, gençlerle ve cemaatle anlam kazanacağına dikkat çeken Kuzey, “Eğitim materyali olarak 4-6 yaş grubu çocuklarımız için Kindermoschee eğitim seti hazırlandı ve bu sene başında öğrencilerimizin kullanıma sunuldu. Camiye Gidiyorum 1 ve 2 kitablarının ardından hazırlıklarını tamamladığımız üçüncü kitabımızla eğitim materyallerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.
Kaliteli bir eğitim için üçlü sacayağı olarak isimlendirdiğimiz din görevlisi, veli ve dernek yönetimi büyük önem arzediyor. Bunlar uyumlu ve ortak hedefe yönelik çalıştıkları zaman ancak eğitimde kaliteyi yakalayabiliriz. Ayrıca bütün derneklerimizin birer eğitim merkezi gibi toplumun herkesimine yönelik hizmet vermesi gerekiyor. Düzenli sınıflarıyla ve eğitim için ihtiyaç duyulan bütün materyalleri ile eğitime hazır hale getirilmesi gerekiyor. Çünkü inşa edilen mabedler ve binalar ancak çocuklar, gençler ve yetişkin cemaatimiz ile anlam kazanır, onlara yönelik eğitimlerle değerini bulur.” ifadelerini kullandı.
Temel dini bilgiler ve genel kültür alanında heyecanlı ve çekişmeli geçen çevrimiçi yarışmanın sonunda 7-9, 10-12 ve 13-15 yaş gruplarında ilk üç dereceye girenler öğrencilere ödül ve başarı belgeleri takdim edildi.
Törende ayrıca DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Adem Onur, öğrenci velileri, din görevlileri ve dernek yöneticileri de hazır bulundu.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post