Avrupa Evi‘nde dünya barışı için dua edildi

144 0

Almanya’nın Bavyera eyaleti Roth kentinde savaşsız bir dünya için “Irkçılıksız Yaşam – Cesaretli Yaşam” adı altında barış duası düzenlendi.
Roth Belediye Başkanı Andreas Buckreus’in ev sahipliğinde düzenlenen programda Hristiyan, Müslüman ve ulusal kiliselerin temsilcileri dünya barışı için dua etti.
Roth DİTİB Mehmet Akif Camii din görevlisi Muhammet Ulaş‘ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mealinin ardından kilise temsilcileri İncil’den bölümlerin okunmasıyla başlayan programda; bombalardan, savaştan ve afetlerden ötürü ülkesini terk etmek zorunda kalan masum insanlar dualarla anıldı.

Programda Kuzey Bavyera DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Uğur Cankurt ve Kadın Birliği Başkanı Özlem Ödemiş ile kilise temsilcileri barışın önemini vurgulayan konuşmalar yaptı.
Birlik, beraberlik ve dayanışmanın gerekliliğine işaret eden DİTİB Kadın Birliği Başkanı Özlem Ödemiş, “İnsanlara karşı şefkat, bireylerin birbirlerine karşı saygı gibi erdemleri samimi bir şekilde yaşarsak bu tutum çocuklarımıza da geçecektir. Daha sonra kalplerimizdeki kötü duyguların giderilmesi, Rabbimizin kötü insanlara fırsat vermemesi, ailelerimizin, komşularımızın ve beldelerimizin korunması için dua edelim” dedi.

Dini temsilciler sırayla yaptıkları duaların ardından el ele tutuşarak, birlik ve beraberlik mesajları verdiler.
„Haus Europa“ (Avrupa Evi) önünde düzenlenen program sonunda Roth Belediye Başkanı Andreas Buckreus, barış duasına katılan dini temsilcilere teşekkür etti.
Başkan Buckreus, Akdeniz’de savaştan kaçan mültecilerin can yelekleriyle inşa edilen Avrupa Evi‘nin açılışını yaptı. 40 metrekare alan üzerine 7,3 metre yüksekliğinde ahşap karkas yapı olarak inşa edilen Avrupa Evi’nin tüm cephe kaplaması milyonlarca mülteciyi temsil eden 117 can yeleği ile tamamlandı.
Ercüment Aydın / Köln

Related Post