Alman mahkemeleri, Hessen eyaletinde İslam din dersi vermesine ilişkin DİTİB’i haklı buldu

243 0

Kassel Yüksek İdare Mahkemesi, Hessen eyaletinde İslam din dersi eğitimi verilmesine ilişkin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) haklı buldu.

Hessen Eğitim Bakanlığı’nın eyalette İslam din derslerini sona erdirme ve işbirliği ortaklığını tek taraflı askıya alma kararına ilişkin DİTİB Hessen karara itirazda bulunmuştu. Bakanlık daha önce Wiesbaden İdare Mahkemesi’nin kararına itiraz ederek, davayı eyaletin üst mahkemesi olan Kassel Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşımıştı.

Kassel Yüksek İdare Mahkemesi, Wiesbaden İdare Mahkemesi tarafından DİTİB Hessen lehine vermiş olduğu kararı tanıdı. Kassel Yüksek İdare Mahkemesi de DİTİB’i haklı bularak, eyalette din dersi vermeye devam edebileceğine karar verdi.

Karardan memnuniyet duyuyoruz

Hessen DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Salih Özkan karara ilişkin yaptığı açıklamada, „Hessen İdare Mahkemesi’nin özellikle öğrenci ve öğretmenler açısından vermiş olduğu bu karardan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yapıcı ve güvene dayalı işbirliği ortaklığını sürdüreceğiz

Pedagojik açıdan din eğitiminin düzenli öğretim ile başarılı olacağını belirten Özkan şöyle devam etti: “DİTİB Hessen olarak, Hessen Eğitim Bakanlığı ile önceki yıllarda olduğu gibi yapıcı ve güvene dayalı işbirliği ortaklığını sürdürebileceğimize inanıyorum. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin menfaatleri doğrultusunda din öğretimine anlamlı bir geçiş sağlamak için Eğitim Bakanlığı ile anlaşarak geleceğimizi şekillendirmeye çalışacağız. Bu bağlamda, Müslüman öğrencilere, düzenli ve anayasaya uygun bir müfredat çerçevesinde, okul eşliğinde ve bilimsel bir eğitim almaları için olanak sağlamış olacağız.”

Ercüment Aydın / Köln

Related Post