Almanya’nın en saygın ödülüne layık görülen Dr. Dilek Gürsoy DİTİB’e konuk oldu

205 0

DİTİB Federal Kadın Birliği, “Toplumda Yönetici Kadın Profili” konulu konferans düzenledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Genel Merkez Konferans Salonu‘nda „Toplumda Yönetici Kadın Profili“ temasıyla gerçekleştirilen konferansa, Avrupa’da yapay kalp naklini gerçekleştiren ilk kadın cerrahı ve Almanya’nın en saygın ödülüne layık görülen Dr. Dilek Gürsoy konuşmacı olarak katıldı.

DİTİB Federal Kadın Birliği Başkan Vekili Şerife Sayım’ın sunumuyla gerçekleşen konferans Federal Kadın Çalışmaları Koordinatörü Nurten Afat’ın selamlama konuşmasıyla başladı.

Sizinle gurur duyuyoruz

Üstün başarısı, mütevazi yaşantısı ve alçakgönüllülük örneğiyle Almanya’da yılın doktoru seçilen Dilek Gürsoy ile birlikte olmanın sevincini yaşadıklarını söyleyen Afat,“Değerli vakitlerini ayırarak Almanya genelinde gönüllü hizmetleriyle topluma katkı sağlayan kadın birliklerimiz ile bir araya geldikleri için kendilerine gönülden teşekkür ediyoruz. 60 yıl önce işçi göçü ile Almanya’ya gelerek üreten kadınların başarılı ve öncü temsiliyetlerini bir çok meslek ve platformda görmekteyiz. Bu gün bu başarı hikayesinin bir örneğini görüyoruz. Dr. Dilek Gürsoy hanımefendi göçmen ve işçi bir ailenin çocuğu olarak Avrupa’da yapay kalp naklini gerçekleştiren ilk kadın cerrahı oldu ve Almanya’nın en saygın ödüllüne layık görüldü. Sizinle gurur duyuyoruz. Allah başarılarınızı daim eylesin“ ifadelerini kullandı.

Dr. Dilek Gürsoy topluma nitelikli ve değerli katkı sundu

İnsan tabiatı gereği toplumsal bir varlık olduğunu ifade eden DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, İnsanlar bulunduğu topluma nitelikli katkı sağlayarak aidiyet kazanır. Aidiyet duygusu insanın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bir insan nereye katkı sağlıyor ise, alın terini nereye veriyor ise aidiyetini orada daha fazla hisseder. Bu toplumun sanatına, ekonomisine, hayatın bütün süreçlerine, birlik ve beraberliğine daha fazla katkı sunduğumuzda sosyal hayatı inşa ederiz. Bu topluma nitelikli ve değerli katkı sunan Dr. Dilek Gürsoy hanımefendi ve diğer değerlerimiz gibi. Allah sayılarını artırsın. Tarihte ve bugünde yaşanmış başarılı öncülerimizin hayat hikayelerini iyi takip etmeliyiz. Bu öncülerimiz hem bizlere hem de çocuklarımıza iyi bir rehber, örnek ve rol modeldirler” diye konuştu.

DİTİB Federal Kadın Birliği’nin daveti üzerine konferansa katılan Yapay Kalp Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Gürsoy, sözlerine güzel organizasyon için teşekkür ederek başladı.

Azimle, gayretle çalıştım

Hayat hikayesine değinerek eğitim yıllarında hocalarının çok desteğini gördüğünü ve iyi hocalardan eğitim aldığını ifade eden Gürsoy, „Göçmen misafir işçi bir ailenin kızı olmaktan hiç utanmadım ve bununla gurur duydum. Azim ve gayretle çalışarak ve pes etmeden bu konuma geldim“ dedi.

Küçük yaşta kalp kapakçığı rahatsızlığı sebebiyle babasını kaybeden ve annesinin tek başına 40 yılı boyunca çocuklarını yetiştirmek için çalıştığını belirten Gürsoy, annesine olan minnettarlığını ifade ederek, her zaman doktor olma isteğinin olduğunu söyledi.

Başarıda, vicdan ve dürüstlük çok önemlidir

Meslekte vicdanın çok önemli olduğuna vurgu yapan Görsoy, başarıya nasıl ulaştığını şöyle anlattı: “Kalp cerrahisi olmak istediğimde bir çok kez bir kadın olarak kalp cerrahisi olmak istediğinize eminmisiniz, sorusu ile karşılaştım. Kalp cerrahisi erkek egemen bir meslek olduğu için 2012 yılında yapay kalp naklini gerçekleştirdiğimde Avrupa’da bunu yapan ilk kadın olduğumu o zaman öğrendim. İnsanın kendisine bir hedef koyması ve söylenenlere bakmadan yoluna dürüstçe devam etmesi gerekir. İnanması, öz güvenli ve bir duruşunun olması gerekir. Hedefim yapay kalp kliniğini kurmak, hasta kalpleri ameliyat etmek, iyileştirmek ve mesleğine benim gibi bakan vicdanlı ve dürüst öğrenciler yetiştirmek. Başarı için fedakar olmalıyız. Çok başarılı gençlerimiz ve kadınlarımız var, onları desteleyerek ön plana çıkarmalıyız. Her türlü iletişim ağları kurarak kendi yaptıklarımızı ve yapmak istediklerimizi anlatmalıyız. Sadece kendi alanlarımızda değil, ilimde, bilimde ve farklı dallarda başarılı kadınların olduğu alanlara girerek ufkumuzu genişletmemiz gerekir. Ne yaptığımızı anlatmak için farklı alanlara da girmeliyiz.”

‘Buradayım Çünkü İyiyim’ adını verdiği kitabına da değinen Dr. Dilek Gürsoy, amacının kadınların kalp cerrahisine girmeleri için örnek ve pırıl pırıl gençlere rol model olmak, hedeflerin ve hayallerin yolunda zorluklar olduğunu ama umudu yitirmeden disiplinli ve dürüst çalışma ile başarıya ulaşılacağını söyledi.

DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, yönetim kurulu üyesi İrfan Saral, Federal Kadın Birliği ile eyalet/bölge birliklerinin yöneticilerinin iştirak ettiği konferansta Dr. Dilek Gürsoy’un mütevaziliği, samimiyeti, dik duruşu ve başarılı hayat öyküsü ilgiyle dinlendi.

Günün anısına Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek tarafından Dr. Dilek Gürsoy’a plaket ve Köln DİTİB Merkez Camii tablosu takdim edildi.

Konferansın sonunda Dr. Dilek Gürsoy kitabını imzalayarak katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Konferans sonunda soruları samimiyetle cevaplayan Gürsoy, cami rehberliği eşliğinde Köln DİTİB Merkez Camii’ni gezdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post