Ebru sanatının şifa boyutu uygulamalı gösterildi

344 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Genel Merkez’in ev sahipliğinde engellilere ebru sanatı anlatıldı ve sanatın şifa boyutu uygulamalı gösterildi.

“Ebru Şifadır” konulu seminer veren Kültür Bakanlığı ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal, “Yaptığı programlarda zihinsel ve bedensel engellilere, down sendromlularına, yetimlere ve hükümlülere ebru sanatının şifa boyutunu anlatıyoruz ve uygulamala olarak gösteriyoruz” dedi.

Ebru sanatının şifa boyutunu uygulamalı olarak anlatan Koçal, “Selçuklular döneminde şifahaneler kurularak insanların kuş ve su sesi ile terapi ettiklerini biliyoruz. Ebru sanatı bu manada dinlendirici ve şifa veren bir boyutu var olduğunu keşfettik. Bu sanatın insanları rahatladığını, streslerden arındırdığını ve ebru yaptıkları zaman günlük dertlerini unuttuklarını müşahede ediyoruz. Şifa boyutunu keşfettiğimden dolayı hem sergiler yapıyoruz hem de atölye çalışmalarımız oluyor. Terapiye ihtiyacı olan her kesimle değişik etkinlikler yapıyoruz“ dedi.

Ebru sanatının nefis terbiyesinde ve sabrı öğretmede büyük katkısının olduğunu belirten Koçal, ebru yapan insanlarda düşüncelerini ve duygularını bir disiplin içinde tuttuklarını ifade etti.

Seminer ve atölye çalışmasına katılan Türkiye’nin Köln Başkonsolosu B. Ceyhun Erciyes, ebrunun tarihini ve şifa etkisini anlatan ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal’a teşekkür etti.

Seminer ve atölye çalışmasına katılan Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes ise „Çok derin tarihi ve içeriği olan ebru sanatını bugün burada insanlarımızla birlikte daha yakından tanıyoruz. Almanya’da ebrunun tanıtılması, buradaki vatandaşlarımıza ebru atölyesi yapılması, hem buradaki kültürümüzü yaşatılması hem de öğretilmesi açısından önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.“ ifadelerini kullandı.

Etkinlikte ebru sanatının tedavi etkisini gösteren atölye çalışması yapıldı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post