DİTİB’de öğrenciler karne sevinci yaşadı

86 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde 2022-2023 eğitim yılının sona ermesi ve okulların yaz tatiline girmesi münasebetiyle karne merasimleri düzenlendi.

Köln DİTİB Merkez Camii başta olmak üzere Bad Salzuflen, Balve, Bottrop, Castrop-Rauxel, Escweiler, Gelserkirchen, Gladbeck, Herzogenrath, Kiel, Königslutter, Lennestadt, Pulheim, Ronnenberg, Stadthagen, Wetzlar cami derneklerinde karne merasimleri kapsamında piknik ve gezi programları ile bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi.

Bir yıl boyunca özverili bir şekilde çalışıp gayret gösteren öğrencilerin, karneleriyle birlikte teşekkür, takdir ve onur belgelerine kavuştuğu merasimler, Kur‘an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Pulheim DİTİB Camii’nde etkinliğe katılan Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Sinan Kara, eğitimin önemine değinerek, çocukların okul ve dini eğitimlerine velilerin desteklerinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kara, “Bir yıl boyunca çocuklarımıza eğitim veren görevli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çocuklarımızı ve ailelerini göstermiş oldukları gayretten dolayı tebrik ediyorum. Öğrenci velilerinin de en az öğrenciler kadar mutlu ve heyecanlı görüyorum. Rabbim bu heyecanınızı daim, çocuklarımızın yaşadığı topluma ve insanlığa hayırlı evlat olarak yetişmelerini nasip eylesin” dedi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde 400 kız ve erkek öğrenciye yönelik düzenlenen merasimde konuşan din görevlisi ve kurs yöneticisi Naci Şengün, “Sizler ve biz eğitimciler, eğitimin vazgeçilmez unsurları olarak daima dayanışma ve işbirliği içerisinde olmamız gerekir” dedi.

Şengün şöyle devam etti: “Çocuklar, veli ve öğretmenlerin sözlerinden ziyade, ayak izlerini takip ederler. Yaptıklarımızı ve yapmayıp ihmal ettiklerimizi taklit ederler. O sebeple kayıt imkanı bulmuş öğrencilerin derslere devamı konusunda hassas olmak, destek vermek ve takip etmek gerekir.” Şengün, “Hedefimiz, yaşadığımız toplumda Allah’ın razı olduğu ahlaklı ve insanlığa faydalı, İslam’ı ve Müslümanlığı güzel temsil eden nesiller yetişmesine katkı sağlamaktır. Bunu da, Peygamber Efendimizin güzel yaşamı ve ahlakını örnek alarak yapacağız.”

Cami derneklerinde düzenlenen karne merasimlerinde öğrencilere karneleri dağıtılarak sevinçlerine ortak olundu.

Tiyatro gösterisi, yarışmalar ve öğrencilerin hazırlamış olduğu ilahi ve şiir sunumlarıyla devam eden merasimlerin sonunda karne, teşekkür, takdir ve onur belgeleri takdim edildi.

Hafızalarda unutulmaz yer alan karne merasimleri, Ağustos ayında başlayacak olan 2023-2024 eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olması temenni ve duası ile sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Bedava internet

Posted by - 25. Oktober 2017 0
Test aşamasında olan Google projesi Project Loon hayata geçti. İnternet dağıtacak olan balonlar ilk olarak Porto Riko’da görüldü. Balonlar internet…