DİTİB’de koronavirüs sonrası ilk bayram namazı kılındı

444 0

Oruçların tutulduğu, mukabelelerin okunduğu, son üç teravih namazının kılındığı bir Ramazan ayını daha geride bırakmış olmanın hüznünü ve bayrama ulaşmış olmanın sevincini bir arada yaşayan Müslümanlar, bir aylık nefis terbiyesinin ve sabır eğitiminin ardından Ramazan Bayramına ulaştı.

Almanya’da koronavirüs salgını sebebiyle ibadete ara verilen camilerde, normalleşme süreci çerçevesinde Cuma namazının ardından bugün de bayram namazı kılındı.

Sabahın erken saatlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’ne akın eden Müslümanlar ile ilk bayram namazı eda edildi. DİTİB Merkez Camii’ni ve müştemilatını dolduran müminler, 20 Mayıs’ta ibadete açılan camide bayram namazı kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Bayram vaazını DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen yaptı. Bayramların öneminden bahseden Türkmen, bir aylık eğitimin ardından Ramazan ayında kazanılan hasletlerin seneye Ramazan ayına kadar aynı hassasiyet ile devam ettirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Bayramların özel günler olduğunu söyleyen Türkmen konuşmasını şöyle sürdürdü: „Müslümanların iki büyük bayramından ilkine kavuşturan Yüce Rabbimize Hamdü senalar olsun. Fahri Kainat Efendimiz bizlere bu bayram sevinci, neşesini örnekliği ile her zaman temsil eden Efendimiz Muhammed Mustafa(sav) selam olsun. Gelişini Efendimizin öğrettiği dualarla karşıladığımız ve dualarla beklediğimiz Ramazan Ayı’na kavuştuk. Rabbim sıhhat verdi, bayrama ulaştık ne kadar hamd etsek, ne kadar şükretsek azdır. Bayramlar bir arada tutan ortak sevinç günleridir. Buna ister dini bayram deyin, ister milli bayram deyin bir milletin, bir ümmetin ortaklaşa sevinebildiği, ortaklaşa gülebildiği günlerdir bayramlar.

Cuma namazının ardında bugün ilk defa bayram namazı kılındı

Namaz öncesi cemaatin irtibat bilgileri kayıt altına alındı ve girişte eller dezenfekte edildikten sonra maske ve seccadelerle camiye girildi. Sosyal mesafe kuralı ve cemaat yoğunluğu sebebiyle bayram namazı iki kez kılındı.

Bir saat arayla eda edilen bayram namazı hutbesini okumak için tekbirlerle minbere çıkan Köln DİTİB Merkez Camii din görevlileri Naci Şengün ve Gökhan Uygun, „Gelişiyle ruhlarımıza şifa, korkularımıza eman, evlerimize neş’e, sofralarımıza bereket olan, dağılan gönüllerimizi toplayan Ramazan’ın gidişiyle mahzunuz. Fakat hamdolsun ki Rabbimiz, bizleri bu hüznün tesellisi olan bir bayrama kavuşturdu.” ifadelerini kullandı.

Hutbede koronavirüs salgını sebebiyle sosyal mesafe kuralına dikkat çekildi ve “Bugün aile büyüklerimizi, akrabalarımızı, komşularımızı, arkadaş ve dostlarımızı arayalım. Hatırı sorulmamış hiçbir hasta, gönlü alınmamış hiçbir yaşlı bırakmayalım” hatırlatması yapıldı.

Hutbe sonrası eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan, gözyaşı döken ve Ramazan Bayramı coşkusunu yaşayamayan Müslümanlar ve tüm İslam âlemi için dua edildi.

Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey’de cemaatle bayram namazında saf tuttu.

Namaza girişte ve çıkışta sosyal mesafe kuralları uygulandı ve namaz sonrası musafaha yapılmadı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Meydana ‚Cami Meydanı‘ adı verildi

Posted by - 5. Juli 2019 0
Almanya’nın Aachen şehrindeki Yunus Emre Camisi’nin bulunduğu meydana ‚Cami Meydanı‘ ismi verildi. Almanya’nın Aachen şehrindeki Yunus Emre Camisi’nin bulunduğu meydana…