DİTİB’de “Gençlerle Sabah Namazı Buluşması“

348 0

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nde “Gençlerle Sabah Namazı Buluşması“ düzenlendi.

Programa; Köln Başkonsolosu B. Ceyhun Erciyes, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ve DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar katıldı.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda Ankara Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Yusuf Koçan Kur’an-ı Kerim okundu.

Mevlid-i Nebi’nin, Müslümanlar ve tüm insanlık için önemli olduğunu ifade eden DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar, Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması “Hazreti Peygamber ve Aile“ olarak belirlendiği söyledi.

Akar şöyle devam etti: “Hazreti Peygamber’e ümmet olmak, Allah’a kul olmak sorumluluk gerektirir. Hayatımızda bir şeylerin değişmesi ve Müslümanca yaşamasını gerektirir. Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla bu yıl “Hazreti Peygamber ve Aile“ temasını işliyoruz. Aile, toplum için çok önemlidir. Aile toplumun temelidir, milletlerin ve devletlerin geleceği ailenin sağlam olmasına bağlıdır. Dünyanın her bir yerinde ailelerde problemler var, iktisadi problemler var. Eğer bu problem varsa demek ki Müslümanlığımızı yaşayamıyoruz. Ailede problem varsa demek ki İslam aileye girmemiş, Hazreti Peygamber’in evrensel mesajı demek ki ulaşmamış.”

Gençliğin insana bahşedilen çok kıymetli bir nimettir olduğunu vurgulayan Akar, “Geleceğimiz, gençlerimize ve çocuklarımıza yatırma bağlı. Çocuklarımıza bu değerleri ne kadar aşılarsak, geleceğimizi o kadar garanti altına almış. Eğer bu güzel camide cemaatle doldurulmazsa gençlerimiz, yavrularımız buranın manevi ikliminden yararlanamazlarsa buradaki davete icabet edilmezse camiler manen yıkılmış olur” dedi.

Akar, İslam’ın ailede adaletin, fedakarlığın, sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma ve anlayışın hakim kılınmasını, eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini istediğini aktardı.

Aile konusunda Hazreti Peygamber’in verdiği mesajın iyi anlaşılması gerektiğine vurgu yapan Akar, “Evliliğin sağlıklı devam etmesi için hak duyarlılığına bağlı olması gerekir. Onun için sağlam aile hayatına sahip olmamız lazım. Annelerin, babaların, yakın ve uzak akraba ve komşuların ve hatta bütün canlıların haklarını korumamız lazım. Eşler birbirlerinin haklarına korur ise, birbirleri üzerine düşen görevleri ne kadar iyi yaparsa o ailede mutluluk o kadar güzel olur. Müslümanların birbirleri üzerinde hakları vardır. Ailede istişare, adalet önemlidir. İstişarede alınan kararlara itaat önemlidir. Huzursuzluğun ve eşler arasında boşanmanın sebeplerinden bir tanesi de sadakatsizlik, samimiyetsizlik ve dürüstlüğün olmamasıdır. Peygamberimiz ailelerde sevginin ve muhabbetin devamı için çok önemli mesaj veriyor. Birbirilerinizden selamı ve tebessümü eksik etmeyin. Yuvayı kuvvetli tutan unsurlar; sadakat ve sabır ve hak duyarlıdır. Mutluluğun formülü iman ve salih ameldir” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Gençlerle Sabah Namazı Buluşması” programına katılan Başkonsolos B. Ceyhun Erciyes ise gençlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ailenin toplum hayatındaki öneminin vurgulayan Erciyes, gençlerimizin iyi eğitim almalarının gereğine dikkat çekerek, gençlerimizin iyi eğitim almalarının toplumumuzun karşılaştığı sorunların aşılmasında belirleyici olacağını ve Başkonsolosluk olarak sorunların aşılmasında toplumumuza destek olmaya devam edeceğimizi belirtti.

Aileyi muhafaza etmenin ve aile kurmanın öneminden bahseden DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen de, “Camiler kalabalık olunca, cemaatle dolunca güzel oluyor. Bu güzel programlar her ay devam edecek. Bir sonraki buluşmamızda anne ve babalar çocuklarını yanına alarak gelmelerini bekliyoruz. Davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Programın sonunda “Mevlid-i Nebi Haftası“ etkinlikleri kapsamında Köln DİTİB Merkez Camii’nde açılan Klasik Türk-İslam Sanatları sergisi gezildi.

Yoğun ilginin olduğu sabah namazı programına katılan cami cemaatine ve gençlere çorba ikram edildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Almanya’da Türkçenin 50. Yılı

Posted by - 9. Dezember 2019 0
Köln Yunus Emre Enstitüsünde Öğretmenler Günü münasebetiyle 24 Kasımda “Almanya’da Türkçenin 50. Yılı”  konulu bir panel düzenlendi. Köln Başkonsolosluğu ve…