Almanya’da Türk doktor ve ekibinden kansere karşı tedavide yeni yöntem

426 0

Almanya’nın Köln kentinde kanser hastalığının tedavisi için immünoterapi yöntemiyle geliştirilen tedavi tekniğini, Türk doktor Yadigar Genç hastalarına uyguluyor.
Immun-Onkologisches Merkezi’ndeki (IOZK) ekipte yer alan Yadigar Genç, kanser hastalarına uyguladıkları yeni teknik hakkında bilgi verdi.

İmmünoterapinin hücresel ve ilaçsal olarak ikiye ayrıldığına değinen Genç, “Bizim uyguladığımız hücresel terapi daha sonra hücresel terapi sözkonusu olabilir. Burada uyguladığımız immunoterapi hastanın kendi kanından alarak oluşturduğumuz bir aşıdan söz ediyoruz. Bununla beraber kanser aşısını daha duyarlı hale getirmek için, hastanın tekrar kanından aldığımız kanser proteinlerini, kanser peptitlerini kullanmaktayız.“ şeklinde konuştu.
Almanya’da bulunan birçok hastanede onkololojik ameliyatlar gerçekleştiren Genç, “En çok sorulan sorulardan bir tanesi de bunun başarı şansı ne kadardır. Hasta daha önce hangi metotlarla tedavi görmüş, kanser evresi ne konumdadır. Hasta bize ne kadar erken başvurursa başarı şansı o kadar yüksektir“ dedi. Kemoterapinin kısıtlı başarısının olduğunu söyleyen Genç, “Çünkü sadece hızlı bölünen hücrelere etkisi vardır. Burada kanserin kök hücresi çok önemli. Tam burada bizim tedavimiz etkili olmaktadır. Çünkü biz kanserin kök hücresini hedefliyoruz. Bunu yok ettiğimizde ileri evrede daha doğrusu tekrar metastaz ve nüks olma riskini en minimuma düşürmüş oluyoruz” diye konuştu.

Aynı merkezde görev yapan Stefaan Van Gool ise yaptığı açıklamada, “Hastanın kanından üretilen hücrelere kanser proteinlerinin yükleniyor. Onkolitik virüslerin kullanıldığı bu yöntemde kanser tedavisinde başarı önemli ölçüde artıyor“ dedi. Gool, “Uyguladığımız yöntemle vücudun kendi bağışıklık sistemini kullanarak canlandırdıktan sonra hastalığı kontrol altına almasını sağlıyoruz“ diye konuştu. Görevlerinin bağışıklık sisteminin kanserli hücrelerle yaptığı savaşı kazanmasına yardım etmek olduğunu söyleyen Gool, “Bağışıklık sisteminin güçlü olması hasta için çok önemli“ dedi.

Related Post

Dünyanın en güçlü pasaportu hangisi?

Posted by - 4. Februar 2017 0
Dünyanın en güçlü ve en güçsüz pasaportları sıralaması açıklandı. Henley and Partners Firması’nın yaptığı araştırmaya göre; AB vatandaşları rahatlıkla bütün…

Almanya’da George Floyd protestosu

Posted by - 15. Juni 2020 0
Almanya’nın bir çok kentinde ABD’nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için gösteriler düzenlendi. Binlerce gösterici ırkçılık…