Almanya’da camiler camaatine kavuştu

662 0

Almanya’da, koronavirüs salgını sebebiyle toplu ibadetlere ara verilen camiler, 8 haftanın ardından yeniden ibadete açıldı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde ilk buluşma sabah namazı ile başladı. Ramazanın ayının ikinci haftası Köln DİTİB Merkez Camii’nde eda edilen ilk sabah namazını DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen kıldırdı.

Cemaat maske ve seccade ile camiye girdi

2 metre aralıklarla üç vakit namazın kılınacağını camide cemaat getidiği seccadelerle sabah namazı eda etti. Camiye gelen cemaat, cami meydanına kurulan standlarla kayıt listelerine kendilerini kayıt ettikten sonra eller dezenfekte edildi. İki giriş ve iki çıkış kapısının belirlendiği Köln DİTİB Merkez Camii’nde cemaat maske ve seccadeleriyle camiye girdi. Namaza girişte temas yasağı ve sosyal mesafe kuralları uygulandı ve namaz sonrası musafaha yapılmadı.

Namaz sonrası bir açıklama yapan DİTİB Genel Başkanı Türkmen, belli şartlarda camilerin açıldığını söyledi. Türkmen, “Bundan sonra cemaatimiz bir elinde seccadesi ve ağzında maskesiyle gezecek, camilerimizde dezenfektan bulunacak, kayıtları alınacak. İnşallah bu kurallara cemaatimiz riayet ederse ilerde farklı uygulamalarda olacak” dedi.

Almanya’daki camilerimizde sınırlı da olsa cemaatle namaz kılmaya sabah namazı ile başlandığını belirten Türkmen, “Elbette hastalığın tehlikesi geçmiş değil. Sadece sabah, öğle ve ikindi namazları cemaatle toplu kılmaya başlıyoruz. Henüz üzülerek söylüyorum ki teravih ve Cuma namazları yok, ama inşallah bu bir başlangıç olsun. Toplumumuz bu tehlikenin farkına vardı. Kurallara nasıl uyması gerektiğini artık öğrendiğine inanıyoruz. Saflarımızı sık ve düzgün tutalım derken şimdi lütfen mesafeyi koruyarak saflarda duralım diyoruz. Ne yazık ki daha önce alabildiği kadar camiye mümkün olduğu kadar insan alırken, şimdi belli bir aşamadan sonra lütfen cemaatimiz anlayış göstersin. Caminin kapasitesi doldu, artık bir dahaki sefere diyerek cemaatimizi geri döndürmek zorunda belki kalacağız. Bu süreçte bütün Müslüman kardeşlerimizin çok anlayışlı olacağını ümit ediyorum. İnşallah bundan sonra birlikte teravih ve cuma namazı kılacağımız günlerin bir an önce gelmesi niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sabah namazına katılan Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes ise, bugün camilerin tekrar toplu ibadete açılmasıyla toplulumuz ve bizler için büyük bir moral olduğunu söyledi.

Camilere gelen vatandaşların gereken kurallara uyması gerektiğine dikkat çeken Erciyes şöyle konuştu: “Tüm toplumumuz, tüm Almanya, dünya ve Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Bu süreçte camiler toplu ibadete kapatılmıştı. Ramazan’ı da geçtiğimiz yıllardaki gibi idrak edememenin biraz da burukluğunu yaşıyorduk. Burada tabi gerekli tedbirleri dikkat etmek lazım. Camileri gelen vatandaşlarımızın kurallara uyması lazım. Birlik içerisinde biz bu zorlu günleri  hep birlikte atlatacağımıza inanıyorum. En kısa sürede tekrar eski günlerimize yeni normale döneceğimizi düşünüyorum. Bugün toplu ibadete başlamamız tekrar hayırlı ve uğurlu olsun.”

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Avrupa Müslümanları Köln’de buluştu

Posted by - 3. Januar 2019 0
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliği ile düzenlenen „II. Avrupa Müslümanları Buluşması“ 02 Ocak 2019…

Türk turistler Yunan adasına akın etti

Posted by - 2. September 2017 0
Kurban bayramı tatili dolayısıyla Türkiye’den Yunanistan’a Türk turist akın etti. Oniki adalara yani Dodekanisos adalarına, sadece 600 nüfusu bulunan Lipsi’ye,…