Yeni Zelanda’daki terör saldırısı kurbanları DİTİB Merkez Camii’nde anıldı

383 0

YDiyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Yeni Zelanda’da camilere yapılan hunharca saldırıda ibadet esnasında katledilen 51 Müslümanı dualarla yâd etti.

Anma merasimine; DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Köln Ehrenfeld Belediye Başkanı Josef Wirges, T.C. Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, DİTİB Yönetim Kurulu Üyeleri,  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda cemaat katıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Cuma namazı öncesinde iki camiye düzenlenen terör saldırısında avluya hayatını kaybedenlerin özgeçmişleri ve resimlerinin yer aldığı 51 seccade serildi.

Merasim, salâ okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Anma merasimin açılışında konuşan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Terörün dini yoktur. Senin veya benim teröristim diye bir şey yoktur. Hiçbir sebep terörü haklı gösteremez.” dedi.

Bütün insanlığa can-ı gönülden başsağlığı dileyen Türkmen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Terör eyleminin insanların Allah’a yöneldiği ve korumasız oldukları bir anda ve bir mabette yapılması üzüntümüzü daha da arttırmıştır. Çünkü bütün dinlere ait ibadethaneler masundur.  Toplumsal barışın korunmasında dini cemaatlerin, siyasetçilerin ve medyanın önemli sorumlulukları vardır. Herkesin seçtiği kelimelere ve davranışlarına dikkat etmesi gerekir. Şimdi terör mağdurlarının yasını beraberce tutuyoruz. Bu nedenle kine karşı ayaklanmalıyız. Beraberce teröre karşı durmalıyız. Ancak bu şekilde acımızı dindirebilir, teselli olabilir ve birbirimize güç verebiliriz. Yeni Zelanda Başbakanı Sayın Ardern’in ifade ettiği gibi, teröristin adını anmayacağız, onu meşhur etmeyeceğiz. Ama mağdurları da asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bu nedenle şehit olan her bir kardeşimizin bıraktığı boşluğu sembolize etmesi açısından seccadeler serdik, resimlerini ve hayat öykülerini seccadelerin üzerine koyarak hatıralarını yaşatmayı amaçladık.”

Şiddet kullanılarak hayatlarına son verilen her kişi,  ailelerinde, cemaatinde ve toplumda derin yaralar ve acılar bıraktığını söyleyen Türkmen konuşmasını “Allah şehitlere rahmet eylesin. Geride bıraktıkları yakınlarına sabırlar versin ve tüm insanlığı böylesi acıların tekrarından korusun.“ dilekleriyle tamamladı.

DİTİB Genel Sekreteri Abdurrahman Atasoy’un şehit edilen 51 kişinin isimlerini tek tek okuyup rahmet dileğinden sonra, inançlarından dolayı bir araya gelmiş insanlara yönelik yapılan bu saldırıyı kınamak, öldürülenleri anmak ve Müslüman topluma destek vermek için Merkez Camii’ne geldiğini söyleyen Köln Ehrenfeld Belediye Başkanı Josef Wirges “Aşırılığın her türüne karşı birlikte hareket etmeliyiz. Almanya’da din özgürlüğü vardır. Temel özgürlükleri korumak ve bu haklar için mücadele etmek lazımdır. Fakat hiçbir şekilde Anayasal temelden ayrılmamalıyız.” dedi ve DİTİB’e düzenlenen bu anma etkinliğinden dolayı teşekkür etti.

Terör saldırısını şiddetle kınayan T.C. Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, “Terör saldırısında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm insanlığa sabırlar diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum. Tüm insanlığın başı sağ olsun. Terörün dili, dini, ırkı yoktur. Nereden gelirse gelsin amacı içimize korku salmak, içimize nefret duygusunu yerleştirmek ve insanlığı birbirine düşürmektir. Buna karşı birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmalıyız. Hep birlikte tepki vermeliyiz. Bu etkinliği düzenleyen DİTİB’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Köln DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi Naci Şengün tarafından yapılan dua ile program sona erdi.

Ziyaretçilerin dilek, dua ve hissiyatını paylaşabileceği bir taziye defterinin açıldığı etkinlik Cumartesi ve Pazar günleri de ziyaret edilebilecektir.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

ABD’de vaka sayısı 100 bini geçti

Posted by - 27. März 2020 0
Amerika Birleşik Devletleri’nde vaka sayısı 100 bini aşarken, korona virüsten ölenlerin sayısı ise 550’yi geçti. Özellikle New York en çok…