DİTİB’de Kur’an-ı Kerim’e geçme sevinci

733 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Köln Merkez Camii’nde eğitim-öğretim gören 100 öğrenci için Kur’an-ı Kerim’e geçme merasimi düzenlendi.

Korona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında DİTİB‘e bağlı cami derneklerinde hafta sonu kurslarında yüz yüze eğitimlere ara verilmiş, eğitim – öğretim faaliyetleri dijital ortama taşınmıştı. Bu kapsamda Köln DİTİB Merkez Camii‘nde de Kur’an-ı Kerîm ve Dini Bilgiler Kursları, uzaktan eğitimlerle tamamlanarak, 100 öğrenci Kur’an-ı Kerim’e geçme sevinci yaşadı.

Merasimde konuşma yapan Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi ve kurs yöneticisi Naci Şengün, hafta sonu kurslarında devam eden eğitim – öğretim faaliyetlerinin, pandemi sürecinde de sosyal medya iletişim araçlarını kullanarak uzaktan eğitim metodu ile tamamlandığını söyledi.

Söz konusu eğitim- öğretimse engel tanınmasının mümkün olmayacağına vurgu yapan Şengün, “Her engel bir fırsattır. Korona virüsü süreci, eğitime engel olarak görülebilir ancak engelleri aşmak için vardır. Bugün yaşadığımız mutluluğun paydaşlarını da huzurunuzda arz etmek istiyorum. Ananın ketesi, babanın kesesi, öğretmenin nefesi ve öğrencinin hevesi. Bu dört unsur bir araya geldiğinde bugün yaşadığımız mutluluk tablosu ortaya çıkıyor” diye sözlerini tamamladı.

Kur’an-ı Kerim’e geçen öğrencileri tebrik ederek konuşmasına başlayan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Sıkıntılı süreçler yaşadık, bugün Allah’a hamd olsun çok şükür ki, bugün çok güzel manzarasıyla karşı karşıyayız. Tertemiz nurlu simalar bizim en büyük nasibimizdir. Kur’an bizi böyle buluşturdu. Öncelikle bu yavrularımızı tebrik ediyorum” dedi.

Kur’an-ı Kerim öğrenmenin önemine değinen Türkmen, “Çocuklarımız Sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir’ hadisi şeriflerinin çerçevesine girdiler. Bu süreçte dahi bu yavrularımız bu sevinci bize yaşattılar, hocalarımızı tebrik ediyorum, velilerimizi tebrik ediyorum. Bu tür programlar unutulmaz ve hep hatırlarda kalacağından çocuklarımız için önemlidir. Bu süreçte şunu tespit ettik, aileler çocuğunun derslerini takip ettiği gibi, onunla birlikte derslere katıldıklarını öğrendik. Aynı takibi kurslar açıldığında da sizlerden bekliyoruz. Bu süreçte çocuklarımızın başarısı geleceğimiz adına bizi son derece ümitvâr kılmıştır. Rabbim Kur’an üzere yaşayanlardan olmayı nasip eylesin. Rabbim emek veren annelerinden, babalarından ve hocalarından razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Türkmen, pandemi süreci henüz sona ermediği için camilerimizde aldığımız tedbirlere aynı titizlikle devam edileceğini de sözlerine ekledi.

Merâsimin ilk bölümünde, 2020 yılının Kur’an-ı Kerim ve Hutbe Okuma yarışmalarının bölge birincilerine, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek tarafından başarı belgesi ve hediyeleri verildi.

Merasimde Kur’an-ı Kerim‘e geçen çocuklar, Kur’an-ı Kerim, tekbir, salavât ve çift ezan, ilâhi, şiir ve ezbere sureler okudular.

Dönem boyunca Kur’an-ı Kerîm ve Dini Bilgiler kurslarına devam eden öğrencilere kendi hocaları tarafından başarı belgeleri verildi. Program Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi ve kurs yöneticisi Naci Şengün’ün yaptığı dua ve aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

DİTİB’den Sudan’a yardım eli

Posted by - 11. Mai 2021 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Ramazan ayı dolayısıyla Doğu Afrika ülkesi Sudan’ın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahibi 1500 aileye gıda…