DİTİB gönüllüleri Afrika’ya umut olmaya devam ediyor

175 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB), „Sana ihtiyacı olan kardeşlerin var“ temasıyla yürütütüğü kampanya kapsamında Ramazan gıda yardımı, katarakt ameliyatı ve su kuyusu ile Afrika’ya umut olmaya devam ediyor.

Kuzey Ren Vestfalya DİTİB Essen Bölge Birliği cami dernekleri ile Garbsen DİTİB Kocatepe Camii Derneği’nin öncülüğünde, cemaatin ve hayırseverlerin bağışlarıyla Nijer ve Sudan’da 9 su kuyusu açılışı gerçekleştirildi. Yaklaşan ramazan ayı nedeniyle Nijer ve Sudan ülkelerinin kırsal bölgelerde yaşayan ihtiyaç sahibi 3500 aileye de gıda paketi dağıtıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) işbirliğiyle, mazlum ve mağdur coğrafyalara hayırseverlerin bağışlarıyla “Ramazan Gıda Paketi ve Bir Damla Hayat” kampanyası kapsamında Essen Dini Danışma Kurulu Başkanı Hakkı Gür, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Essen Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, Essen NRW Eyalet Müdiresi Hülya Altun, DİTİB Camileri dernek başkanları Özkan Güler (Balve), Uğur Ayverdi (Wickede), Veysel Arslan (Witten), Muammer Gökçe (Hamm-Bockum Hövel), Tacettin Önal (Hemer) ve Göksal Üçüncü (Lüdenscheid) ve Zafer Yıldız (Garbsen) gönüllü olarak Nijer ve Sudan’a gitti.

Nijer ve Sudan’da 9 su kuyusu açıldı
Nijer ve Sudan’da açılan 9 su kuyusu bölgede yaşayan insanların, devlet okulu ve sağlık kuruluşlarının ortalama 20 ile 30 yıl temiz su ihtiyacını karşılayacak. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan, 10-15 ton kapasiteli ve çeşmeli olarak inşa edilen su kuyularından 23 bin kişi istifade edecek.

Down sendromlu çocuklara bağış yapıldı
Garbsen DİTİB Kocatepe Camii heyeti, Sudan’ın Omdurman kentinde down sendromlu çocuklara özel eğitim hizmeti veren okula bağışta bulundu, eğitim gören 200 öğrenciye kıyafet ve kırtasiye yardımı yaptı.
Nijer ve Sudan’ın fakir bölgelerinde hizmet veren yetimhane ve Kur’an kurslarını ziyaret eden ekipler, Kur’an-ı Kerim, tişört, eşofman takımı, kırtasiye malzemesi, futbol topu, balon ve şeker dağıttı.

500 kişi katarakt ameliyatı yaptırarak ışık oldu
DİTİB Essen Bölge Birliği dernekleri, Nijer’in Zinder bölgesinde gözleri görmeyen 500 kişiye katarakt ameliyatı yaptırarak yeniden görmelerini sağladı. Ayrıca ameliyat olanlara da ücretsiz olarak gözlük dağıttı.

Organizasyon hakkında bilgi veren Essen Dini Danışma Kurulu Başkanı Hakkı Gür, DİTİB camilerinin, cemaatinin ve hayırseverlerin katkılarıyla binlerce kişiye umut olduklarını söyledi.

Almanya’daki kardeşlerinin emanetini ulaştırmak ve kardeşlik duygusunu yaşatmak için buralarda olduklarını belirten Gür, “Bizler uluslararası iyilik hareketi olarak, dünyanın dört bir tarafına iyilik götüren, huzur götüren, barış götüren, kardeşlik götüren bir kuruluşuz. DİTİB olarak hayırseverimizin desteğiyle almış olduğumuz emaneti ramazan ayı öncesi ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Katarakt ameyilatı ile insanlara ışık olduk. Onlarca köyün ve binlerce kişinin temiz su ihtiyacını karşılamak için su kuyusu açtık. Tarifsiz sevinç ve mutluluk yaşayan kardeşlerimiz, bilhassa çocukların yüzlerindeki minik tebessümü ve bizlere olan muhabbetini görmekten mutluluk duyduk. Hayırseverlerimiz adına onlardan dualar adık. Bu manzara, sadece Sudan’da değil tüm dünyada daha fazlasını sunmak için gayretimizi artırıyor. Hamiyetperver bağışçılarımıza, DİTİB derneklerimize, din görevlilerimize, cemaatimize teşekkür ediyor, hayırlarının kabulünü Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Kimyasal saldırı lanetledi

Posted by - 25. April 2017 0
Tarihi Köln Katedralinin önünde yapılan protesto gösterisinde göstericiler, Suriye rejimi ve Esed aleyhinde sloganlar attı. Ellerinde Suriye bayrakları olan göstericiler…

Almanya’da camiye kundaklama girişimi

Posted by - 15. Oktober 2020 0
Schleswig-Holstein eyaletinin Itzehoe şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) teşkilatına bağlı Ulu Camii’ne kundaklama girişiminde bulunuldu. Itzehoe DİTİB Ulu…