Din görevlilerine yönelik “Ailede Din Eğitimi Eğitici Semineri” başladı

240 0

Toplumun en küçük yapıtaşı olan aile, günümüzde bilinçli veya bilinçsiz birçok olumsuz etkiye mâruz bırakılmaktadır. Ailenin ihyâsı için düzenlenen ve online platformda başlayan “Ailede Din Eğitimi Eğitici Semineri” 26 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Kısa adı “ADEP” olan projenin paydaşları, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV- KAGEM), Köln Din Hizmetleri Ataşeliği ve Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) olup, eğitim semineri, Köln Din Hizmetleri Ataşeliği bünyesindeki bayan ve erkek olmak üzere toplamda 32 din görevlisine yönelik uygulanacak.

8 gün devam edecek seminerde, eğitici eğitimi tamamlandıktan sonra sahada, eğitim çıktılarının düzenlenecek on haftalık seminer programıyla ailelere ulaştırılması hedefleniyor. Kayıt sistemi açılarak, ailelere yönelik seminerler 25 Ocak 2021 tarihinde başlaması planlanıyor.

Seminer konuları, içinde yaşanılan toplumun ihtiyaçları gözetilerek belirlenmiştir.

“Almanya’da aile olmak, Toplumsal değişim karşısında aile, Postmodern insanın psikolojisi, Ebeveyn tutumları ve iletişim, Çocuğumu tanıyor muyum ?- Çocuk Gelişimi, Medya ve Aile, Çocukların ibâdete teşvîki ve ibâdet alışkanlığı kazandırılması, Çocukların Kur’an- ı Kerîm eğitimine nasıl yardımcı olabiliriz?, Çocukların ahlaki gelişimini nasıl destekleyebilirim?” konulu her bir seminer, alanında saha uzmanı akademisyenler tarafından sunulacak.

Programın açılış konuşmasını Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey yaptı. Kuzey, “1960-70’lerde gelen ilk nesil büyüklerimizin tatlı telaşı, bir mâbed inşa etmek, orada ibadetlerini yapma arzularıydı. Bunu başardılar da. Bugün bu mâbetlerde ibadet ediyor ve onlara olan minnattarlığımızı her fırsatta ifade ediyoruz” dedi.

Kuzey, “Bugün ise, ihtiyaçlar bambaşka bir boyut kazanmıştır. Her caminin yanında gençlere, çocuklara ve kadınlara yönelik faaliyetlerini yapabilecekleri gönlü doyuracak etkinlik ve alanlara ihtiyaç hasıl olmuştur. Toplumu oluşturan aile fertleri muhabbetle bir arada olma çabalarını sürdürürlerse, hiç şüphesiz kuvvetli bir toplumun temellerinin atılmasına katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Online eğitim programına katılan din görevlileri de, seminere olan beğenilerini ifade ederek, sahada ailelerle buluşacakları zamanın heyecanını duyduklarını söylediler.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Araç kış bakımı

Posted by - 1. November 2018 0
Araç sürücülerinin bugünlerde olası kazaların önüne geçebilmesi için araçlarının kış bakımını yaptırması gerekiyor. Soğuk hava koşullarında aracın direncinin arttırılması ve…