Din görevlilerine yönelik “Ailede Din Eğitimi Eğitici Semineri” başladı

176 0

Toplumun en küçük yapıtaşı olan aile, günümüzde bilinçli veya bilinçsiz birçok olumsuz etkiye mâruz bırakılmaktadır. Ailenin ihyâsı için düzenlenen ve online platformda başlayan “Ailede Din Eğitimi Eğitici Semineri” 26 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Kısa adı “ADEP” olan projenin paydaşları, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV- KAGEM), Köln Din Hizmetleri Ataşeliği ve Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) olup, eğitim semineri, Köln Din Hizmetleri Ataşeliği bünyesindeki bayan ve erkek olmak üzere toplamda 32 din görevlisine yönelik uygulanacak.

8 gün devam edecek seminerde, eğitici eğitimi tamamlandıktan sonra sahada, eğitim çıktılarının düzenlenecek on haftalık seminer programıyla ailelere ulaştırılması hedefleniyor. Kayıt sistemi açılarak, ailelere yönelik seminerler 25 Ocak 2021 tarihinde başlaması planlanıyor.

Seminer konuları, içinde yaşanılan toplumun ihtiyaçları gözetilerek belirlenmiştir.

“Almanya’da aile olmak, Toplumsal değişim karşısında aile, Postmodern insanın psikolojisi, Ebeveyn tutumları ve iletişim, Çocuğumu tanıyor muyum ?- Çocuk Gelişimi, Medya ve Aile, Çocukların ibâdete teşvîki ve ibâdet alışkanlığı kazandırılması, Çocukların Kur’an- ı Kerîm eğitimine nasıl yardımcı olabiliriz?, Çocukların ahlaki gelişimini nasıl destekleyebilirim?” konulu her bir seminer, alanında saha uzmanı akademisyenler tarafından sunulacak.

Programın açılış konuşmasını Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey yaptı. Kuzey, “1960-70’lerde gelen ilk nesil büyüklerimizin tatlı telaşı, bir mâbed inşa etmek, orada ibadetlerini yapma arzularıydı. Bunu başardılar da. Bugün bu mâbetlerde ibadet ediyor ve onlara olan minnattarlığımızı her fırsatta ifade ediyoruz” dedi.

Kuzey, “Bugün ise, ihtiyaçlar bambaşka bir boyut kazanmıştır. Her caminin yanında gençlere, çocuklara ve kadınlara yönelik faaliyetlerini yapabilecekleri gönlü doyuracak etkinlik ve alanlara ihtiyaç hasıl olmuştur. Toplumu oluşturan aile fertleri muhabbetle bir arada olma çabalarını sürdürürlerse, hiç şüphesiz kuvvetli bir toplumun temellerinin atılmasına katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Online eğitim programına katılan din görevlileri de, seminere olan beğenilerini ifade ederek, sahada ailelerle buluşacakları zamanın heyecanını duyduklarını söylediler.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

İlk günü kiliseye değil camiye gittiler

Posted by - 30. August 2018 0
İSKENDER GÜNGÖR Federal Amanya’da asırlardır, ilk okula başlıyacak çocuklar okulların sezon açılışının başladığı ilk gün kiliseye götürülerek papazın duasıyla öğrenime…

Korsanlar polise teslim oldu

Posted by - 23. Dezember 2016 0
İçinde 118 kişi bulunan Libya uçağı, kaçırılarak Malta’ya indirildi. Kaddafi sempatizanı olduğu açıklanan hava korsanları, uçağa bomba yerleştirdiklerini idda ederek…