Witten ve Herbede’de ihtiyaç sahiplerine yardım paketi dağıtıldı

428 0

Pandemi sürecinde “Diaspora Covid-19 Destek ve İş Birliği Programı” kapsamında 21 ülke ve 85 şehirden 70’e yakın projeye destek veren Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Witten ve Herbede beldesinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ve mültecilere yardım eli uzattı.

YTB’nin başlattığı “Diaspora Covid-19 Destek ve İş Birliği Programı” kapsamında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Witten Sultan Ahmet Camii ve Herbede Fatih Camii ile Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa yürütüldüğü kampanyada, 120 ihtiyaç sahibine gıda, maske ve dezenfektan oluşan yardım paketi dağıtıldı.

Yardım kampanyasının dağıtımının yapıldığı program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Koronavirüs salgınından etkilenen vatandaşlara, soydaşlara ve sığınmacılara destek olup, onları sevindirmeyi amaçladıklarını ifade eden, Herbede DİTİB Fatih Camii Başkanı Şenol Bilsin, Witten DİTİB Sultan Ahmet Camii Başkanı Veysel Arslan ve Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Burak Bilal, YTB’nin “Diaspora Covid-19 Destek ve İş Birliği Programı” kapsamında başlattığı destekten ötürü teşekkür ettiler.

İslam medeniyetinde iyilik, var oluşun gayesi olduğuna işaret eden Essen Dini Danışma Kurulu Başkanı ve Din Hizmetleri Ataşesi Hakkı Gür de, “Alemlerin Rabbi, bizi yeryüzüne iyi insan olalım, iyiliği egemen kılalım diye gönderdi” dedi.

Gür şöyle devam etti: “Millet olarak dünyanın neresinde olur ise olsun vatandaşlarına, soydaşlarına ve bütün insanlığa iyilik taşıyoruz. Cenab-ı Hakk ‘İyilikte birbirimize yardımcı olun, iylikte yardımlaşın’ buyuruyor. İşte devletimiz kendisine bunu misyon edinmiş ve bu çerçevede bütün dünyadaki vatandaşlarına, soydaşlarına ve bütün insanlığa Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın vermiş olduğu destekten dolayı özellikle şükranlarımı sunuyorum. YTB, yurtdışında yaşayan insanlarımıza yardım ediyor, iyilik taşıyor, yardım elini uzatıyor. Dünyanın her bucağında yaşayan ihtiyaç sahiplerine kucak açıyor. Bugün de burada derneklerimizin organizesinde hazırlanan yardım paketlerini beldemizde yaşayan ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Allah razı olsun.”

Essen Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Efsane Tatar de, Witten Sultan Ahmet Camii ve Herbede Fatih Camii ile Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa yürütüldüğü temizlik ve gıda yardımı töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kampanyaya destek veren Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na teşekkür eden Tatar, ”Biz büyük bir aileyiz. Kampanyanın hazırlanmasında emeği geçenlerin çalışmalarını yakinen gördüğünü ve başarılı çalışmalar yürüttükleri için de teşekkür ediyorum. Allah bir daha bize böyle günleri yaşatmasın. Yardımlar için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Program yapılan duanın ardından yardım paketi dağıtımı ile devam etti. Gün içerisinde 120 yardım paketleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post