Solingen kurbanları 30’uncu yılında anıldı

99 0

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği‘ne (DİTİB) bağlı camilerde bugün verilen Cuma hutbesinde “Solingen Kurbanlarını Anıyoruz” başlığı ile Solingen kurbanları anıldı.

Okunan Cuma hutbesinde şu ifadelere yer verildi: “Bugün bizim için acının ve hüznün günüdür. Zira 30 yıl evvel Solingen’de aşırı sağcı bir nefret suçu sonrasında 5 kişi hayatını yitirmiş, 17 kişi de ağır yaralanmıştır. Saime Genç daha 4 yaşındayken öldürülmüştür. Kendisi bugün 34 yaşında olacaktı. Hülya Genç 9 yaşında dünyamızdan bu acımasız şekilde ayrılmıştır. Kendisi bugün 39 yaşında olacaktı. Gülüstan Öztürk 12 yaşındaydı. O da bugün 42 yaşında olacaktı. Hatice Genç ise öldürüldüğünde 18 yaşındaydı ve bugün 48 yaşında olacaktı. Gürsüm İnce bugün 57 yaşında olacaktı ve o da 27 yaşında hayatını kaybetmiştir. Bu kardeşlerimizin hiç biri okuyamadı, kariyer yapamadı, evlenemedi veya anne olamadı. Hayalleri, arzuları ve umutları onlarla birlikte toprağa gömüldü. Bu beş kız çocuğu ve kadın 29 Mayıs 1993’te hayattan koparıldılar. Irkçılar tarafından öldürüldüler. Evet, nefret ölümcül olabilir.“

Mevlüde Genç’in hayatı boyunca bütün insanlığa hoşgörü, anlayış ve Allah’a teslimiyet örneği gösterdiği ifade edilen hutbede, “O, gücünü inancından ve her zaman yol gösterici olduğu toplumundan almıştır. Cenab-ı Hakkın “İyilikle kötülük bir olmaz, Sen kötülüğü en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.” ilahi hitabını bizzat yaşayarak Mümince bir duruş sergilemiştir. Mevlüde annemiz Müslümanca tavrıyla bizlere ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı birlikte hareket etmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır. Bu ve diğer ırkçı terör eylemlerinde hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarını kaybedenlere ve ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyor, sabırlar temenni ediyoruz. Allah (c.c.) onlara ve hepimize sabır ve güç versin“ denildi.

Solingen kentinde bundan tam 30 yıl önce 29 Mayıs 1993’te aşırı sağcıların kundakladığı evde hayatını kaybeden Genç ailesinin 5 mansum ferdi anısına Köln Merkez Camii’nde anma programı düzenlendi.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey ve genel sekreter Eyüp Kalyon, namazı sonrası cemaate Solingen faciasında vefat edenler için sevgi ve dayanışmanın, Mevlüde Genç’e derin sevgi, takdir ve hayranlığın ifadesi olarak seçilen kırmızı gül dağıttı.

Merhume Mevlüde teyze ile Durmuş amca, 30 yıldır yüreklerinde evlat acısı taşırken, gösterdikleri sağduyu, hoşgörünün sembol haline geldiğine vurgu yapan Kuzey, “Solingen’de hayatını kaybeden Gürsün İnce, Hatice Genç, Gülüstan Öztürk, Hülya ve Saime Genç’i rahmetle anıyoruz. Kalbimiz ve dualarımız her zaman onlarla. Rabbim yaşadığımız topraklarda bir daha böyle facia göstermesin. Barış, hoşgörü ve huzur içerisinde yaşamayı nasip eylesin” dedi.

Kuzey ayrıca, 29 Mayıs Pazartesi günü Köln Merkez Camii’de düzenlenecek Mevlid-i Şerif ve dua programı için hazırlanan bilgi kartları dağıtarak, cemaati davet ettiklerini söyledi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post