Mukabele geleneğini devam ettiren cemaate belge verildi

336 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nde 11 ayın Sultanı Ramazan ayında mukabele geleneğini devam ettiren cemaate belge verildi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Ramazan ayının ilk gününde başlaşıp arefe günü hatim duasıyla sona eren mukabeleye cemaat büyük ilgi gösterdi.

Din görevlileri Naci Şengün, Mustafa Kader, Mahir Örgüz ve Göhan Uygun tarafınan Ramazan ayı boyunca tilavet olunan Kur’an-ı Kerim ve meal açıklamasıyla sona eren mukabelenin ardından cemaate hatim tamamlama belgesi takdim edildi.

Koronavirüs tebdirleri kapsamında Ramazan boyunca 110 erkek ve 50 bayanın takip ettiği mukabede din görevlileri tarafından cemaate teşekkür belgesi verildi.

Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Naci Şengün, Ramazan ayı boyunca öğle namazı sonrasında mukabele okuduklarını belirterek, “Ramazan ayı rahmet, mağfiret ve bereket ayını geride bıraktık. Ramazan ayı ayrıca Kur’an ayıdır. Bu ayda en büyük ibadetlerden bir tanesi de mukabeledir. Peygamber Efendimiz’in( sav) 14 asırlık bu sünnet geleneğini bu yılda camimizde devam ettirdik. Koronavirüs tedbirleri kapsamında hem camimizde hemde DİTİB’in sosyal medya hesaplarında canlı olarak yayınlanan mukabeleye çok güzel ve yoğun ilgi oldu. Bu manada bizler de camimizde Ramazan ayı boyunca mukabeleye katılan cemaatimize de mukabele hatmi tamamlama belgesi takdim ettik”dedi.

Sevinci gözlerinden okunan DİTİB Merkez Camii cemaatinden 56 yaşındaki Mehmet Orman ile 80 yaşındaki Abdülkadir Yavaş duygularını şöyle dile getirdi: “Bu yaşın sahibiyim ilk defa böyle bir belgeyle taltif ediliyorum. Yaptığım işin ne kadar değerli olduğunu birkez daha idrak ettim. Bizi hayırlı işlerde böyle her daim motive eden hocalarımızdan Rabbim razı ve memnun olsun.”

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Okumayı öğrenmeden okulu bitirdi

Posted by - 21. Dezember 2016 0
Nora 23 yaşında. Okuma yazma öğrenimine daha yeni başladı. Nora okulu bitirmesine rağmen okuma yazmayı bilmiyor ve ‚aradan sıyrılarak‘ bugüne…

DİTİB yeni yönetimini seçti

Posted by - 26. Februar 2023 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 26 Şubat 2023 tarihinde düzenlediği 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni yönetim kurulunu…