Müslümanlar terör ve şiddeti protesto etti

595 0

Almanya’da yaşayan Müslümanlar, terör ve şiddeti protesto etmek için Köln’ün Heumarkt meydanında miting ve ardından şehir merkezine doğru yürüyüş düzenledi.

Taşınan pankart, dövizler ve yapılan konuşmalarla terör ve şiddet protesto edildi. Terör eylemlerinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunun yapıldığı mitinge, Göç ve Uyumdan Sorumlu Federal Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi ile Almanya Türk Toplumu Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu siyasi parti, sanatçı ve politikacı da destek verdi.

„NichtMitUns- Bizimle değil“ sloganıyla düzenlenen mitinge Almanların yoğun ilgi gösterdikleri gözlendi.
Miting alanına getirilen ve Müslümanlık, Hristiyanlık, Museviliği temsil eden bir sembol yürüyüş kortejinin en önünde yuvarlanarak yürüyüş bitimine kadar taşındı.

Organizatörler tarafından 10 bin kişinin katılması beklenen gösteriye yaklaşık iki bin kişinin katıldığı gözlendi.

Gösterinin organizatörlerinden İslam Bilimci Lamya Kaddor, İslam adına insan öldüren ya da terör eylemleri gerçekleştirenlere bizim inancımızın bunu kabul etmediğini ve bizim adımıza yapamayacaklarını göstermemiz  gerekiyor dedi.

Liberal İslam Birliği Derneği’nin de idarecilerinden olan Kaddor ’’Müslümanlara terörle aranıza mesafe koyduğunuzu belirtin diyenler için bu gösteriyi yapmıyoruz.  Biz tepkimizi dile getirmek yeter artık demek için buradayız. Ayrıca İslam algısını düzeltmek demokratik ve özgür müslümanların olduğunu göstermek için de bu gösteriyi düzenliyoruz.’’ dedi.

Mitigde organizatörlerden Tarek Mohamed ve Lamya Kaddor’un yanısıra sivil toplum kuruluşlarını temsilen de bazı konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalarda terör ve şiddetin her türlüsünü kınadıklarını ve inançları adına bu şekilde eylemleri asla kabul etmediklerini söylediler.

Müslümanların Almanya’daki enbüyük çatı kuruluşu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ise yapılan gösteriye destek vermediğini geçtiğimiz gönlerde açıklamıştı. DİTİB adına yapılan açıklamada kendileri ile önceden görüşülmeden planları yapılan ve ramazan ayında saatlerce 25 derece sıcağın altında oruç tutan müslümanların yaşayacağı zorluğu göz önde bulundurulmadan kısa süre içerisinde planları yapılan bir gösteriye katılmayacaklarını açıklamıştı.

 

cof
cof

Related Post