Köln’de dolu dolu geçen “Lale Festivali”nde muhteşem final

277 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve MoscheeForum işbirliğinde bu yıl ilki düzenlenen “Lale Festivali”nin finali sanatçı Dr. Mustafa Demirci’nin tasavvuf dinletisiyle sona erdi.

Köln DİTİB Genel Merkez yerleşkesinde 9 Haziran’da başlayan ve 4 gün süren “Lale Festivali”nin son günü tasavvuf müziği konseriyle sona erdi. Çok sayıda katılımcının iştirak ettiği konserde sanatçı Dr. Mustafa Demirci tasavvuf müziği dinletisiyle dinleyenleri mest etti. Konser sonrası DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, günün anısına sanatçı Dr. Mustafa Demirci’ye plaket takdim etti.

Köln DİTİB Merkez Camii’nin 9 Haziran 2017 tarihinde ibadete açılışı üzerinden 5 yıl geçmesi vesilesiyle düzenlenen festivalin ilk günü “Yukarıya Bakış” konulu fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı. Festival boyunca ney, bedir ve kanun solo konserleri, konferanslar, kültürel ve sanatsal etkinlikler ile çocuklara yönelik özel farklı etkinlikler düzenlendi.

Sanatsal etkinlikler ilgiyle takip edildi

Festivalde cam, ebru, hat, kaligrafi ve ahşap yakma sanatı gösterileri ilgi odağı oldu. Bununla birlikte Süleyman Çelebi’nin 600. doğum yıl dönümü vesilesiyle mevlid programı düzenlendi.

Çocuklar gönüllerince eğlendi

Çocukların gönüllerince eğlendiği festival, Nasrettin Hoca, İbiş ve Keloğlan, palyaço, sirk gösterisi, zıplama oyun alanları, folklor gösterileri, satranç turnuvaları, çocuk konserleri ve masal dinletileriyle renkli görüntülere sahne oldu.

Festival boyunca kurulan tanıtım stantlarında katılımcılar bilgilendirildi. Ayrıca Türk mutfağının zengin çeşitlerinin yer aldığı standlarlar ve farklı branşlarda alışveriş standları da yoğun ilgi gördü.

Festivalin kapanış konuşmasını yapan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Festivale Köln’lü hemşehrilerimiz başta olmak üzere komşularımızın, çocukların memnuniyetleri bizleri ziyadesiyle mutlu etti” dedi.

Festivali Köln şehri için de bir marka değer oluşturacak biçimde ön plana çıkarmaya gayret ettiklerini ifade eden Türkmen, “İçinde kültür, sanat etkinliklerin yanında eğitici çalışmaların da yer aldığı bir festivalimizi nihayete erdirdik. Etkinliklerin bu kadar kısa sürede olgunlaşmasında emek sarf eden çalışma arkadaşlarıma, etkinlikleri finansal olarak destekleyen sponsor firmalarımıza, etkinliklerin düzenlenmesinde destek olan paydaşlarımıza, katılım sağlayan tüm misafirlerimize yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Müzeyyen Senar Doodle oldu

Posted by - 17. Juli 2018 0
Müzeyyen Senar Doodle oldu! Bugün Müzeyyen Senar’ın 100. doğum günü. Ünlü isimlerin doğum günlerinin unutmayan Google, Müzeyyen Senar’ı da Doodle…