Kalyon: „Almanya’daki Müslümanların beklentilerini karşılamak için yoğun çaba sarf edeceğiz“

23 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 40’ıncı kuruluş yıl dönümünde önemli bir kilometre taşını kutlarken, geçmişten bugüne sunduğu hizmetler ve gelecek hedefleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Köln DİTİB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında Genel Sekreter Eyüp Kalyon, DİTİB’in Almanya’daki Müslüman topluluğuna sağladığı katkıları vurgulandı.

Konuşmasında, DİTİB’in son 40 yılda Almanya’da sunduğu hizmetleri sıralayan Kalyon, bu hizmetlerin daha görünür kılınması amacıyla kapılarını basına ve halka açtıklarını belirtti.

DİTİB, 5 Temmuz 1984’te kurulduğunu ve ilk işçi derneklerinin 1970’lere kadar uzandığını hatırlatan Kalyon, DİTİB’in bugün Almanya’da 858 cami derneği ile en büyük Müslüman çatı kuruluşu konumunda olduğunu söyledi.

DİTİB’in din eğitimi, dini danışmanlık ve ilahiyat gibi birçok alanda kaliteli hizmetler sunduğunu belirten Kalyon, bu hizmetler arasında cuma ve bayram hutbelerinin Türkçe ve Almanca olarak yapıldığını ifade etti.

Kalyon ayrıca, DİTİB’in ailelere ve topluma yönelik çeşitli sosyal hizmetler sunduğuna dikkat çekerek, kamuya önemli bir perspektif sunan hizmet alanlarının olduğunu ve dini alanda bir takım yayınların hazırlandığını bir ifade etti.

DİTİB, 60 çalışanı ile yaklaşık 900 cami derneği için hizmet verdiğini dile getiren Kalyon, daha fazla personel ve kaynak ayırarak gelecekte hizmet kalitesini daha da artırmayı hedeflediklerini belirtti. Kalyon ayrıca, başlangıçta hizmetlerin tamamen Türkçe sunulduğunu, ancak zamanla Almanca ve Arapça hizmetlerin de eklenmesiyle dilsel çeşitliliğin arttığını dile getirdi.

DİTİB’in ana gelir kaynakları üye aidatları ve bağışlardan ibaret olduğunu hatırlatan Kalyon, başka bir gelir kaynağının bulunmadığını ve bu iki kaynakla ayakta durduklarını belirtti.

DİTİB, İslami din eğitimi ve ilahiyat alanında eyalet hükümetleri ile iş birliği içinde çalıştıklarına de değinen Kalyon, Almanya’da yedi İslam ilahiyat merkezi bulunduğunu ve bu merkezlerde İslam din dersleri verildiğini ve bu iş birliğini sürdüreceklerini vurguladı.

Kalyon, DİTİB’in gelecekte Müslüman yaşamını daha iyi desteklemek için çalışacağını, eyalet ve yerel düzeyde daha güçlü bir şekilde temsil edilmek istediklerini dikkat çekerek, Müslüman öğrencilerin dinlerini okullarda öğrenme fırsatlarının artacağını ve bunun toplumsal birlik için önemli adımlar atılmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Kalyon, DİTİB’in 40 yıllık çalışmalarını ve geleceğe dair planlarını detaylı bir şekilde aktardığı basın toplantısında, “DİTİB’in topluma olan katkılarının daha belirgin hale getirilmesi ve Müslüman yaşamının Almanya’da daha iyi bir şekilde desteklenmesi için çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi. Gelecekte DİTİB’in, sosyal hizmetler ve manevi rehberlik alanındaki çalışmalarını artırarak sürdüreceklerini ifade eden Kalyon, son olarak, “Almanya’da yaşayan Müslümanların beklentilerini karşılamak için yoğun bir çaba sarf edeceğiz ve bu alanlarda daha yoğun çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Kalyon’un konuşmasının ardından, basın mensuplarına Toplum ve Kurumsal İşbirliği, Akademi, Aile ve Sosyal Hizmetler, Rehberlik, Denetim ve Teşkilatlanma Hizmetleri, Din Hizmetleri Müdürlükleri gezdirilerek hizmetler ve çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

ATİAD Genel Kurulu yapıldı

Posted by - 19. Februar 2018 0
Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD) Genel Kurulu 17 Şubat 2018 tarihinde ATİAD’ın Düsseldorf’taki Genel Merkezi’nde yapıldı. 2016 ve…