DİTİB iftar sofrasında ilk oruçlar açıldı

404 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’da 2018 yılı Ramazan ayı iftar programlarını “Ölçülü ol, israf etme” sloganı ile gerçekleştiriyor.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’nin Köln’de bulunan Genel Merkezinde, her yıl geleneksel hale gelen Ramazan ayı iftar sofrasında ilk oruçlar açıldı.

Ramazan boyunca devam edecek olan iftar sofrasında günlük yaklaşık olarak 1000-1500 kişi iftar yapmaktadır. Her gün kurulan iftar sofrası, renkli görüntülere sahne olurken, farklı geleneksel yemeklerle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. İlk oruçların dualar eşliğinde açıldığı iftar sofrası, Ramazan ayının ilk gününde yoğun ilgi gördü.

DİTİB Genel Merkez ve bağlı teşkilatlarında halka açık iftar sofraların geleneksel hale dönüştüğünü belirten DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, Ramazan sofralarının paylaştıkça güzelleştiğini, iftarların dostluğu, birlik ve beraberliği pekiştirdiğini, manevi iklimin bulunmaz fırsatları olduğunu belirtti.

“Ölçülü ol, israf etme” sloganı ile 2018 yılı Ramazan etkinliklerini başlattıklarını ifade eden Dilek şöyle devam etti: “DİTİB olarak Almanya genelinde camilerde Ramazan boyunca her akşam toplu iftarlar düzenlenmekte, genel merkezde ise halka açık iftar sofralarında hayırseverlerin katkılarıyla her akşam 7‘den 70’e binlerce kişiye iftar yemeği verilmekte ve iftarlara çocukları ile katılan ailelerin yanı sıra, gençler de ilgi göstermektedir. Ramazan ayı iftar sofralarımızda Müslüman olsun ya da olmasın herkesle oruç açacağız ve aynı lokmayı, aynı çorbayı paylaşacağız. Bu mübarek ayı rahmet ve mağfiretine uygun bir şekilde aşımızı, ekmeğimizi paylaşarak bu hizmetimizi devam ettireceğiz. Bu vesileyle Ramazan ayının İslam âlemine ve tüm insanlığa huzur, barış ve esenlik getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.“

DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek servis masasına geçip yemek dağıttı. Okunan ezanla hep birlikte oruçlar açıldı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Korsanlar polise teslim oldu

Posted by - 23. Dezember 2016 0
İçinde 118 kişi bulunan Libya uçağı, kaçırılarak Malta’ya indirildi. Kaddafi sempatizanı olduğu açıklanan hava korsanları, uçağa bomba yerleştirdiklerini idda ederek…

DİTİB’de sertifika töreni

Posted by - 22. Mai 2019 0
DDİTİB Eğitim-Araştırma ve Yayın Hizmetleri Müdürlüğü, Almanya’da yaşayan ve Almanca olarak İslam’ın temel öğretileri ile ilgili bilgi edinmek isteyen Müslümanlara…