30 yaş altı gençler günlük hayatlarında Türkçe kullanmıyorlar

419 0

Avrupalı Kayserililer derneğinin Köln’de düzenlediği iftar proğramına AK parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu onur konuğu olarak katıldı. Geniş davetliler içerisinde TC.Köln Konsolosu, MÜSİAD,IGMG,Ditib,UETD temsilcileri, spor siyaset ve iş dünyasından çeşitli isimler iştirak ettiler.

“Avustralyada yaşayan Türk kökenli gençlerle İngilizce konuşarak iletişime geçe biliyorsunuz, Almanya’daki 30 yaş altı gençlerin %30’u günlük hayatlarında Türkçe kullanmıyorlar. “

AK parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu İftar programında yaptığı kısa selamlama konuşmasında çarpıcı uyarılarda bulundu.
Yeneroğlu “ Ramazan ayı dayanışma ve mağfiret ayı, aynı zamanda gurbetteki insanımızın bir araya geldiği hasret giderdiği ay. 29 Mayıs İstanbulun büyük komutan Fatih sultan Mehmed’in bir çağı kapatıp bir çağı açtığı Türklerin Anadoluyu yurt edinme açısından en önemli adımlardan birisi olmuştur.” Dedi. Yeneroğlu 29 mayıs tarihinin Avrupada yaşayan Avrupalı Türkler adına da bizim adımıza da çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü. “Bundan çeyrek asır önce Solingende büyük bir katliam yaşandı. Bu katliam sadece Solingen de kalmadı. Öncesinde Mölln ondan gerisi ve sonrasında da bir çok yerde Türklere ve Müslümanlara yönelik saldırılarla karşı karşıya kaldığımız, bugün itibariyle de, daha çok ileri noktalara taşındığını günleri yaşıyoruz. Bir taraftan Almanya’da çok düşük bir sivil toplum çok düşük bir demokratik dayanışma olmakla birlikte, diğer tarafta bu gün okuduğum anketlere göre sosyal demokrat partiye ırkcı parti AFD nin yetiştiğini görüyoruz. Bu durum Avrupadaki Türk toplumunu ciddi manada endişelendiriyor. Neden endişelendiriyor, bu sadece Almanya ile alakalı bir durum değil Avusturyaya bakıyorsunuz benzer şeylerle karşılaşıyorsunuz . Bu gelişmeler bizleri tedirgin ettiği kadar Avrupa birliği ülkelerindeki çoğulcu demokrasileri de ciddi şekilde endişelendiriyor. Bu durum bizleri bu toplumda daha fazla sekülerleştiriyor. Yurt dışındaki Türk toplumumuzun çok daha etkin çok daha faal olması gerektiği de bir gerçektir.” Yeneroğlu İçinde yaşadığımız toplumla iletişim ve katılım noktasında eksiklerimiz olduğunun altını çizerek, sivil toplum kuruluşlarımızında çok daha etkin bir şekilde hareket etmesi gerektiğini ifade etti. AK parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu konuşmasının son bölümünde gençler ve dille alakalı şu ifadeleri kullandı. “Bu gün itibariyle çocuklarımız kendilerini ana dillerini unutma sorunuyla karşı karşıyalar. Bugün Almanya’da 30 yaş altı gençlerin %30 undan fazlası gündelik hayatında artık Türkçe konuşmuyorlar. Böyle bir ortamla karşı karşıyayiz. Bundan 15- 20 yıl sonrasını düşündüğünüzde de çok daha sorunlu ortamlarla karşı karşıya kalabileceğimizi üç aşağı beş yukarı takdir edersiniz. Bugün Avustralya’da 150 -200 bin insanımızın yaşandığı o toplumda gençlerle Türkçe konuşamıyorsunuz. Onlarla İngilizce iletişim kurabiliyorsunuz. Dolayısıyla Almanya’da burayı kendisine yurt edinmiş, çoğulcu toplum içerisinde İnsanlarımızla birlikte var olma noktasında çabalarımızı artırmadığımız takdirde de, 15:20 yıl sonra benzer durumlarla karşı karşıya kalabileceğimizi göz ardı etmemiz gerekiyor. “ Yeneroğlu Avrupadaki Türk toplumunu diaspora noktasında gelişmesinin çabası içerisinde olduğunu ifade ederek, Avrupadaki Türk toplumunun varlığını hem bu toplum içerisinde, hemde Türkiyede ağırlığını hissettirmesi gerekli olduğuna inandığını ifade etti.
Kayserililer iftarında söz alan dernek yöneticisi Ahmet Güzel İstanbulun Fethi yıl dönümü vesilesiyle Fatih ve Fetih marşının şiirini okudu. “Umudum ol derneği “ başkanı Öznur Yücetaş Avrupa Kayserililer Derneği ile yaptıkları çalışmalar hakkında misafirlere bilgiler verdi. Dernek yöneticisi Mustafa Duman yapılan faaliyetler hakkında bilgiler sunduğu iftarda, gecenin onur konuklarına plaket takdimi yapıldı.

Related Post

Almanlardan çifte standart

Posted by - 27. Mai 2018 0
“Oylar HDP’ye” başlığı altında Almanya’nın Köln kentinde bir ara gelen HDP’liler yaklaşık bin 500 kişinin katılımıyla seçim mitingi yaptı. Mitinge…